slider szyby

scroll

Szyby zespolone

Szkło jest ważnym elementem nowoczesnych projektów budowlanych. Z powodu swoich walorów estetycznych oraz praktyczności w użyciu jest obecnie tak popularne, jak nigdy wcześniej. Nowoczesne szyby energooszczędne, dźwiękochłonne, przeciwsłoneczne, bezpieczne czy antywłamaniowe z pewnością podnoszą komfort pracy i życia. W naszych drzwiach podnoszono-przesuwnych możemy zastosować różnego typu pakiety szybowe, dostosowane do Państwa preferencji i potrzeb. W zależności od systemu profili możemy użyć zespoleń jedno-, dwu- lub nawet trójkomorowych o szerokości od 24 do 54 mm.

 

szyby zespolone

Budowa szyby zespolonej

Szyby ciepłochronne inaczej nazywane thermofloat, produkowane są ze szkła niskoemisyjnego miękkopowłokowego, wytwarzanego w procesie „off line” co oznacza, że mają jednostronnie (na całej powierzchni) naniesioną powłokę z tlenków metali szlachetnych. Ta warstewka metalu jest umieszczona w środku szyby zespolonej, nie może więc ulec uszkodzeniu. Powłoka odbija do wnętrza pomieszczeń ciepło. Taka szyba umieszczana jest w zestawie od strony pomieszczenia.


ZALETY szyb ciepłochronnych:

  • redukcja kosztów (zmniejszenie strat ciepła co przekłada się na mniejsze wydatki na ogrzewanie pomieszczeń),
  • komfort zimą i latem - szyby ciepłochronne działają w lecie oraz zimą. Latem ograniczają nagrzewanie pomieszczenia, a zimą redukują utratę ciepła,
  • wysoka przepuszczalność światła dziennego, neutralność kolorów,
  • redukcja zjawiska kondensacji pary wodnej w wyniku podwyższenia temperatury szyby,
  • ochrona środowiska naturalnego przez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery,
  • zmniejszenie promieniowania ultrafioletowego, ochrona zdrowia oraz spowolnienie procesu tzw. „płowienia” podłogi, mebli, tkanin i dywanów.

szyby ciepłochronne

Szyby ciepłochronne (grafika Effect Glass)

Szyby bezpieczne (np. laminowane) to szyby, które w zależności od swej budowy zapewniają różne funkcje: ograniczają ryzyko zranienia odłamkami szkła oraz ryzyko wypadnięcia szyby. Szyby laminowane charakteryzują się również dobrymi parametrami ochrony przed hałasem oraz pozwalają na maksymalną ochronę przed promieniami słonecznymi.

W zależności od przeznaczenia i zastosowania, do zespolenia szyb stosowane jest szkło laminowane, które składa się z dwóch lub więcej tafli połączonych ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB (poliwinylobutyralowej). Proces ten odbywa się w autoklawie w temperaturze około 115°C, pod ciśnieniem około 10 at. Podczas przygotowania tafli do klejenia odpompowane jest powietrze z przestrzeni międzyszybowej, w której znajduje się już folia PVB.


Cechy szkła laminowanego:

  • w przypadku pęknięcia szkła, folia lub folie PVB powstrzymują fragmenty szkła na miejscu,
  • w zależności od ilości i grubości poszczególnych warstw, szkło laminowane ma odmienne właściwości fizyczne.

szyby bezpieczne1

Rys. 1 – próba wytrzymałości (grafika Effect Glass)

szyby bezpieczne2

Rys. 2 – próba wytrzymałości (grafika Effect Glass)

Funkcje szyb:


OCHRONA PRZED RYZYKIEM SKALECZEŃ

W przypadku przypadkowego pęknięcia szkło bezpieczne w szybie zespolonej gwarantuje utrzymanie szklanej ścianki na miejscu i spójności jego elementów, wyeliminowanie ryzyka skaleczenia, zwłaszcza w razie upadku. Zastosowanie tego zabezpieczenia, często obowiązkowego ( budynki użyteczności publicznej, szkoły, przedszkola, pojazdy mechaniczne) znajduje swoje uzasadnienie również w budynkach mieszkalnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.

OCHRONA PRZED SPADAJĄCYMI PRZEDMIOTAMI NA DACHY CZY ŚCIANY

Dzisiejsza architektura coraz większą wagę przywiązuje do przeszkleń dachowych, które pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczeń, lepsze wykorzystanie światła słonecznego, podniesienie komfortu i estetyki wnętrz. Przeszklenia dachowe muszą odpowiadać wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa, izolacji termicznej, ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli jakiś przedmiot pada na przeszklony dach, szkło zatrzymuje go i nie dopuszcza do upadku elementów szklanych na ludzi.

OBNIŻENIE RYZYKA WŁAMANIA

W zależności od budowy szyby bezpiecznej, zespolenie posiada odpowiednią klasę zabezpieczenia, która zdefiniowana została w normie PN -EN 356 poprzez określenie próbę wytrzymałości, którą spełnia dana szyba, aby zyskać odpowiednią klasę. Próbę przeprowadza się przez jednokrotne lub wielokrotne uderzenie kuli stalowej (3 - krotne) o masie 4,11 kg spadającej swobodnie z określonej wysokości (od 1,5 m do 9 m) na testowane szkło (1100 x 900 mm), umieszczone poziomo. Połączone punkty uderzeń tworzą trójkąt równoboczny o 13 centymetrowych bokach (patrz rys. 1 i 2). Wysokość upadku zmienia się w zależności od klasy szkła. Nawet po trzecim uderzeniu kula nie powinna przebić szkła.

Szyby antywłamaniowe w skuteczny sposób zastępują najczęściej stosowane rodzaje zabezpieczeń, takie jak kraty, okiennice, czy rolety antywłamaniowe. Szyby antywłamaniowe uniemożliwiają złodziejom ich wybicie i otwarcie okna od wewnątrz. Wytrzymałość przeszklenia na uderzenia np. kilkukilowym młotem czy siekierą może zniechęcić włamywacza.

KLASATESTYWYNIKI
P1A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 1.5m nie przebite
P2A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 3m nie przebite
P3A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 6m nie przebite
P4A 3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 9m nie przebite
P5A 3x3 uderzenia kuli w trójkącie - wysokość 9m nie przebite
P6A młot i siekiera, od 30 do 50 uderzeń Otwór 40 x 40 cm nie wykonany
P7A młot i siekiera, od 51 do 70 uderzeń Otwór 40 x 40 cm nie wykonany
P8A młot i siekiera, powyżej 71 uderzeń Otwór 40 x 40 cm nie wykonany

Klasa P5A to taki sam test jak w przypadku klas P1 do P4, przy czym powtarzany 3 razy z wysokości 9 m. Nawet po dziewiątym uderzeniu kula nie powinna przebić szkła.

Klasa P6A do P8A - próbka szkła umieszczona pionowo wytrzymuje uderzenia mechanizmu o odpowiednim ciężarze wyposażonego w siekierę i młot, aby tworzyć otwór 40 x 40 cm, zwyczajowo przyjmowany za pozwalający na przejście człowieka. Ilość uderzeń koniecznych do wykonania tego otworu określa klasę szkła bezpiecznego.

Zgiełk ulicy, dźwięki aut dobiegające z pobliskiego skrzyżowania, przejeżdżające nieopodal pociągi, a nawet odgłosy bawiących się dzieci – wszechobecny hałas dokucza nam stanowczo za często. Dlatego warto chronić się przed hałasem.

Szyby dźwiękochłonne są znacznie grubsze, a zarazem cięższe od standardowych (ze względu na właściwości szkła). Takie szyby mogą być wykonane ze szkła zwykłego, hartowanego lub laminowanego (dwie tafle lub więcej, połączone folią PVB Właściwie w każdym oknie jedna z szyb powinna być grubsza od drugiej przynajmniej o 50%, co umożliwia skuteczne tłumienie dźwięków o różnej częstotliwości.

Szyby dźwiękochłonne są jednym ze skuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze zbyt głośnymi dźwiękami. Miarą właściwości akustycznych szyb zespolonych jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Wyznacza się go badawczo w akredytowanych laboratoriach akustycznych, w zgodzie ze stosownymi normami, określając tłumienie dla poszczególnych pasm widma od 100 do 3150 Hz. Stosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać izolacyjność akustyczną Rw>50dB. Taki efekt można uzyskać przy pomocy następujących sposobów:

  • użycia co najmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym (np. szkło 6 mm lub grubsze),
  • zastosowanie tafli szkła o różnej sprężystości, a tym samym wykorzystanie właściwości tłumiących szkła klejonego (bezpiecznego),
  • zróżnicowanie grubości szkła. Efekt poprawy tłumienia uzyskujemy, gdy obie tafle różnią się grubością o przynajmniej 50% (np. szkło float 4 mm i szkło float 6 mm). W ten sposób można uzyskać poprawę tłumienia o 2-5 dB. Jest to razem jedna z najbardziej przystępnych metod poprawy własności akustycznych szyby zespolonej,
  • wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem ciężkim. Warto wiedzieć, że wypełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem nie wpływa na własności akustyczne szyby. Sposób instalacji szyby nie zmienia izolacji dźwiękowej – i tak w zestawie 44.4/16/4 szyba klejona, antywłamaniowa może być zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna.

Architekci nieustannie poszukują nowych form i materiałów na elewacje, a we współczesnej architekturze szkło znalazło zastosowanie na niespotykaną dotąd skalę. Domy, biura, budynki użyteczności publicznej przepełnione są światłem, ale wysoki stopień przezroczystości szkła może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń i wysokiej przepuszczalności promieni UV. Aby do tego nie dopuścić stosuje się szyby przeciwsłoneczne.

W szybach takich wykorzystywane są szkła produkowane poprzez napylanie warstw metali lub tlenków metali, co pozwala na uzyskanie ultra cienkiej powłoki nadającej jednolity wygląd i najwyższą jakość optyczną.


Zalety szyb przeciwsłonecznych:

  • swoboda wykorzystania - pod względem architektonicznym i technicznym,
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji, szczególnie w budynkach przemysłowych, dzięki obniżeniu nakładów związanych z chłodzeniem,
  • większy komfort użytkowania pomieszczeń, przyjazne temperatury, nawet latem,
  • szyby przeciwsłoneczne zatrzymują ok. 50 – 76 % energii słonecznej, dzięki czemu można uzyskać doskonałe własności ochrony przed słońcem.

Ze względu na wygląd, sposób wytwarzania oraz wpływ na redukcję promieniowania Słonecznego, szkła przeciwsłoneczne dzielone są na trzy grupy: absorpcyjne, refleksyjne i selektywne.


Szyby absorpcyjne, inaczej nazywane antisol. Pochłaniają część energii promieniowania słonecznego i ten sposób chronią pomieszczenie przed przegrzaniem. Wykonywane są ze szkła float barwionego w masie. Przepuszczalność światła maleje do poziomu od 32 do 72%, zależnie od grubości i koloru szyby; dostępne są szare, brązowe, niebieskie, zielone.
Warto pamiętać, że kolorowe szkło wpływa nie tylko na atrakcyjność elewacji, ale też działa jak kolorowy filtr i w dużym stopniu wpływa na wygląd wnętrza.

Jest to podstawowe rozwiązanie, stosowane w szybach przeciwsłonecznych. Szkło absorpcyjne jest zabarwione w masie w czasie procesu wytopu w hucie. Zabarwienie na kolor niebieski, brązowy, grafitowy czy zielony powoduje silne pochłanianie odpowiedniej części widma. Przez zjawisko absorpcji takie szkło silnie się nagrzewa, pochłaniając ok. 50% energii promieniowania słonecznego, a następnie rozprasza energię, kierując ją ponownie na zewnątrz. Stosowane są jako szyba zewnętrzna w zestawie szyby zespolonej. Charakteryzują się niskim stopniem odbicia światła, nieco mniejszym niż bezbarwne szkło float. W zależności od potrzeb, dotyczących osiągnięcia pożądanego bilansu energetycznego dla całego przeszklenia, dobiera się zarówno barwę jak i grubość szkła (efekt działania szyb absorpcyjnych rośnie wraz ze wzrostem grubości szkła).

szyby absorbcyjne

Szyby absorbcyjne (grafika Effect Glass)

Szyby refleksyjne, inaczej nazywane reflex lub stopsol, to szyba przeciwsłoneczna, działająca w oparciu o inną zasadę. Może być wykonana ze szkła zwykłego lub barwionego w masie, ale dodatkowo jest pokryta warstwą tlenków metali lub metali szlachetnych. Innym rozwiązaniem jest naklejenie na szybę od strony pomieszczenia folii przeciwsłonecznej, która jednocześnie chroni szkło przed stłuczeniem. Warstwa refleksyjna działa jak lustro i odbija część promieniowania słonecznego, nie tylko zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń, ale także w pewien sposób chroniąc dom przed złodziejami. Utrudnia bowiem ustalenie, co się dzieje wewnątrz. Na dodatek każde jej uszkodzenie lub uchylenie jest z daleka widoczne.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie w szybach przeciwsłonecznych szkieł z naniesioną powłoką odbijającą (tzn. reflex). Powłoka refleksyjna nanoszona jest na szkło już podczas produkcji. Jej zadaniem jest odbijanie zarówno światła widzialnego, jak i ciepła słonecznego. Zastosowanie szkła refleksyjnego o różnej barwie, oprócz właściwego kształtowania bilansu energetycznego, jest często wykorzystywane do podnoszenia walorów estetycznych budynku lub otoczenia budynku (efekt lustrzanego odbicia architektury otoczenia w elewacji). Oba rodzaje szkieł przeciwsłonecznych można niemal dowolnie łączyć z innymi rodzajami szkieł. Połączenie ze szkłami niskoemisyjnymi czy szkłami o własnościach antywłamaniowych w jednej szybie zespolonej pozwala sprostać w bardzo szerokim zakresie oczekiwaniom użytkowników i tworzyć wielofunkcyjne zestawy, skutecznie chroniące przed niepożądaną wymianą energii o każdej porze roku.

szyby refleksyjne

Szyby refleksyjne (grafika Effect Glass)

Szkło selektywne - to dawniej stosowane, było łatwe do zidentyfikowania, dzięki błękitnemu odcieniowi. Obecnie jest produkowane jako bezbarwne lub barwione w masie szklanej na kolory od niebieskiego do zielonego. Charakterystycznym wyróżnikiem szyb selektywnych jest obecność Argonu w komorze szyb zespolonych.
Szyby przeciwsłoneczne ze szkła selektywnego są bardzo popularne, ze względu na dwa razy lepszy stopień izolacji termicznej. Obecnie szkło selektywne jest bezbarwne, dlatego można je zidentyfikować na podstawie specjalnego czujnika, reagującego na tlenki metali na tafli szkła. Może być ono również barwione w masie szklanej na kolor niebieski, brązowy, szary oraz zielony. Wielokrotne powlekanie tlenkami metalu pozwala uzyskać właściwy efekt odbicia, kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń oraz ograniczyć przenikanie do nich energii słonecznej, jak również zapewnienia wysoką ciepłochronność. Komora szyb zespolonych ze szkła selektywnego jest wypełniona argonem, który poprawia właściwości izolacji termicznej o ok. 20%.

szyby selektywne

Szyby selektywne (grafika Effect Glass)

Szkło hartowane ESG wytwarzane jest na bazie szkła zwykłego typu float, jak również szkła miękko i twardopowłokowego, ornamentowego i barwionego w masie. Szkło bazowe poddawane jest procesowi hartowania, który polega na nagrzaniu surowca do temp. 620 – 680 °C, a następnie poddane jest szybkiemu oziębieniu w strumieniu sprężonego powietrza. W efekcie, w warstwie powierzchniowej powstają naprężenia ściskające, co znacznie podwyższa jego wytrzymałość.
Szkło hartowane ESG jest kilka razy bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło o tej samej grubości, a w przypadku stłuczenia rozpada się na małe cząstki o tępych krawędziach, a nie na ostre igły.
Szkło hartowane może być stosowane wszędzie tam, gdzie przepisy wymagają stosowania szyb bezpiecznych.

Zalety szkła hartowanego ESG:

  • wysoka odporność na naprężenia mechaniczne,
  • mniejsze ryzyko zranienia ze względu na charakter odłamków powstających w czasie rozbicia,
  • większa wytrzymałość na szybkie zmiany temperatury otoczenia.

Szkło półhartowane TVG to rodzaj szkła produkowanego, podobnie jak szkło hartowane ESG, na bazie zwykłego szkła typu float, szkła miękko i twardopowłokowego, ornamentowego oraz barwionego w masie. Szkło bazowe w tym przypadku nagrzewane jest do temperatury ok. 625 stopni, a następnie poddawane wolnemu chłodzeniu strumieniem powietrza. Szkło TVG pod względem właściwości znajduje się pomiędzy szkłem zwykłym a szkłem hartowanym. Jego wytrzymałość mechaniczna jest mniejsza niż szkła ESG, ale w przypadku stłuczenia rozpada się ono na znacznie większe kawałki i dzięki temu zmniejsza się ryzyko wypadnięcia szkła z ramy lub innego mocowania. Odłamki szkła klinują się wzajemnie i pozostają na swoim miejscu.
Szkło półhartowane należy stosować wszędzie tam gdzie jego odłamki mogą być groźne dla ludzi, np. w oknach dachowych, świetlikach i zabudowach szklanych usytuowanych pochyło.

Zalety szkła półhartowanego:

  • zwiększona wytrzymałość na zginanie,
  • zwiększona wytrzymałość mechaniczna,
  • zwiększona wytrzymałość termiczna.


Szkło TVG to interesująca alternatywa dla szkła hartowanego ESG, należy jednak pamiętać, że nie jest to szkło bezpieczne.


UWAGA! Nasza strona używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza zgodę na ich użycie.